Proč dovolená obytným vozem, jaké jsou její výhody a jak na to

Rozhodli jste se pro dovolenou obytným vozem a hledáte bližší informace o tom, jak taková dovolená probíhá a na co se můžete těšit? Připravili jsme pro Vás pár základních informací, ve kterých se jednoduše a přehledně dozvíte nejen výhody dovolené obytným vozem, ale také na co si dát pozor a na co je třeba se připravit.

dovolena-Sunlight-Topkaravan

 

Výhody dovolené obytným vozem

Pokud máte rádi cestování, pak rozhodnutí se pro tuto formu dovolené bylo tím nejlepším rozhodnutím, jaké jste mohli udělat. Karavaning Vám totiž dává velkou svobodu a během cestování se můžete defacto z minuty na minutu rozhodnout kam pojedete oproti původnímu plánu.

Přišla nečekaná změna počasí v místě, kde se nacházíte?

Nastala na trase, kterou právě jedete, špatná dopravní situace, která bude trvat dlouho?

Po příjezdu na předem vybrané místo jste zklamáni, neboť neodpovídá Vašim představám?

Máte-li obytný vůz, pak tyto situace pro Vás nejsou problémem. Díky němu se můžete totiž velice rychle připravit na přemístění se na jiné místo, aniž byste ohrozili celou svou dovolenou a rodina byla zklamaná.

sunlight-dovolena-topkaravan

 

Mýty o dovolené obytným vozem

Ti, kdo dovolenou obytným vozem ještě nezažili, Vám mohou říkat, že tato forma dovolené je pouze a jen o neustálém ježdění a žádném odpočinku, nebo vyjde draze díky tomu, že vždy musíte s vozem kempovat v kempu.

Nenechte se odradit, není to pravda.

O tom, kolik kilometrů za celou dobu dovolené najedete, rozhodujete jen Vy. Můžete se rozhodnout pro dlouhý přejezd do cílové destinace a pak, po delších pauzách spojených s koupáním, nebo poznáváním okolí vybraného místa, se přesunout jinam. Nebo můžete každý den popojížděj jen pár desítek kilometrů a zastavovat na místech, která Vás po cestě zaujmou a spojit tuto formu dovolené i s určitou mírou dobrodružství, do kterému můžete zapojit celou rodinu. Zejména děti toto zapojení se do plánování cesty a zastávek baví.

Anebo máte předem naplánovanou trasu i s časováním, kterou budete dodržovat a vše si užijete přesně tak, jak jste si naplánovali. Jak vidíte, vždy bude jen na Vás, jak si dovolenou obytným vozem naplánujete a jak daleko dojedete, nebo kolik toho za vybranou dobu poznáte a zažijete.

dovolena-topkaravan

Samozřejmě také neplatí informace, že kempovat musíte jen v kempu. Zejména pojedete-li do zahraničí, pak velice rychle zjistíte, že existuje mnoho různých stání mimo kempy, které bývají často na velice hezkých místech, nejsou přeplněné, a ještě k tomu ušetříte náklady s pobytem v dražších kempech.

 

Kde kempovat mimo kempy?

Jak už jsme psali výše, dovolená obytným vozem spojená s kempováním není o nutnosti kempovat v kempu. Jenže jak taková místa hledat? Níže uvádíme seznam pár aplikací, které doporučujeme mít stažené v mobilním telefonu, nebo být dostupní online tak, abyste po cestě mohli hledat nejbližší stání.

Aplikace Park4night

park4night

 

 

 

Tato aplikace patří mezi jednu z nejrozšířenějších aplikací, které karavanisté používají. Najdete v ní velké množství míst na stání jak v kempech, tak, a to především, mimo kempy. Všchna místa jsou prověřená lidmi, kteří tam již stáli, nocovali či kempovali a sami je do aplikace přidali. Stačí si tedy dle mapy najít lokalitu, kde hledáte místo na stání či spaní, a jsou-li na zvoleném místě dostupná, aplikace Vám je ukáže.

Pokud se Vám nechce hledat podle mapy, pak si můžete zvolit hledání dle Vaší polohy pře GPS. Aplikace během chvíle najde nejbližší místa v okolí a pak už je jen na Vás, pro které se rozhodnete.

Aplikace funguje ve dvou režimech. Chcete-li ji zdarma, pak musíte mít vždy online připojení. V zemích EU to není problém, chystáte-li se mimo EU, kde neplatí nová pravidla pro roaming a data mohou vyjít draze, doporučujeme si zaplatit PRO verzi a stáhnout si všechna data do offline režimu.

Aplikace na webu: https://www.park4night.com/carte_lieux

Aplikace obchod google play: https://play.google.com/store/apps/details?id=fr.tramb.park4night&hl=cs

Aplikace itunes: https://itunes.apple.com/cz/app/park4night-com/id430946556?l=cs&mt=8

 

Campercontact

campercontact-2-90x90

 

 

 

Další oblíbená a hodně rozšířená aplikace na hledání míst na stání, spaní či kempování. Má stejné funkcionality jako výše uvedená aplikace Park4night a i u ní platí, že offline verze je placená.

Aplikace na webu: https://www.campercontact.com/

Aplikace obchod google play: https://play.google.com/store/apps/details?id=nl.nkc.camperplaats&hl=cs

Aplikace itunes: https://itunes.apple.com/cz/app/campercontact/id633972355?l=cs&mt=8

 

V obou aplikacích najdete, jak jsme již zmiňovali, různé druhy stání. Pokud byste chtěli vědět co přesně daný druh stání znamená, pak doporučujeme navštívit tento odkaz, kde je vše přehledně vysvětlené Karavanová stání - slovník pojmů.

 

Přejeme hezkou dovolenou.