Jak kempovat s obytným vozem v kempu a na stellplatzu

Čeká Vás první dovolená obytným vozem a v rámci ní budete zřejmě kempovat v kempu nebo na stellplatzu. A i když to není nic složitého, rozhodli jsme se pro začátečníky připravit přehled základních informací „jak se kempuje s obytným vozem v kempu a na stellplatzu“ tak, abyste dopředu věděli, jak to probíhá.

Kempování na stellplatzu

Rozhodnete-li se pro kempování na stellplatzu, měli byste vědět co to vlastně stellplatz je. Odpověď najdete v článku Karavanová stání – slovník pojmů, kde se dozvíte, jaké druhy stellplatzů jsou a kde bývají nejčastěji umístěny.

stellplatz

 

- Po příjezdu na stellplatz si vyberte volné místo na stání. Nezapomeňte na nepsané pravidlo, které říká, že byste se měli postavit s vozem tak, aby vchod nebyl naproti vchodu vedlejšího vozu. Zajistíte tím soukromí sobě i dočasným sousedům.

- Většina stellplatzů má elektrické přípojky přímo na pozemcích. Někdy je cena elektřiny v ceně stání, jindy se platí zvlášť. Mějte tedy u sebe vždy mince pro případ potřeby. Pro připojení budete potřebovat redukci, kterou od nás máte samozřejmě zahrnutou ve výbavě vozu.

- Nejčastěji platí, že stání máte zaplacené na 24 hodin. Neplatí se tedy za noc, jako tomu bývá v kempech, ale za jeden celý den.

- Potřebujete-li vypustit odpadní vodu, nebo načerpat pitnou vodu do nádrže, musíte s vozem zajet na určené místo, kde uvidíte kanálek pro možnost vypuštění a hned u něj bývá stojan s vodovodní přípojkou ve kterém je pitná voda. Nezapomeňte, že musíte mít s sebou hadici s redukcí, kterou na něj připojíte.

- Pokud je stellplatz placen za stání, tj. například na 24hod, pak máte napuštění vody vždy zdarma

- Pokud je stání na stellplatzu zdarma, pak za napuštění pitné vody a vylití chemického WC budete muset zaplatit. Opět budete potřebovat mince, které v tomto případě do stojanu dle uvedeného ceníku vhodíte.

- Některé stellplatzy mají i sprchy a toalety. Není tomu však pravidlem a budete-li jej hledat dle aplikace (například Campercontact, nebo park4night), u daného místa v aplikaci najdete vždy popis jaké služby vybraní stellplatz nabízí.

- Má-li stellplatz závoru, pamatujte, že pokud budete potřebovat během dne odjet a zase přijet, budete muset opětovně platit. Počítejte tedy s tím.

- Doba pobytu na stellplazu bývá omezená, zejména o nejvyšší sezoně v přímořských oblastech. Nejčastěji se jedná o tři dny. Tyto informace se dozvíte na informační tabuli vybraného stellplatzu.

 

Kempování v kempu

Rozhodnete-li se pro pobyt v kempu, pak počítejte s tím, že zejména zahraniční kempy mají jasně dané doby pro váš check-in a check-out. Také je třeba v nich dodržovat noční klid a čas siesty, kdy nemáte dovoleno do kempu vjet, ale ani z něj vyjet.

1

 

- Po příjezdu do kempu se informujte, zda má kemp jasně dané časy pro ubytování, zejména stanovenou dobu zmiňovaného check-out. Některé kempy umožňují za příplatek pozdější odjezd a pokud i vy jej takto plánujete, je lepší se dopředu na recepci na tomto požadavku domluvit.

- Budete-li kempovat v zahraničních kempech, zejména v Rakousku, Itálii atd., pak poté, co se na recepci nahlásíte a bude Vám přiděleno místo na stání, budete pracovníkem kempu na něj dovedeni. Nezapomeňte na recepci případně zmínit vaše požadavky. Některé kempy nabízejí několik druhů stání mající různé druhy vybavení (např. elektrická přípojka na pozemku, vodovodní přípojka na pozemku atd.)

- Pokud potřebujete v kempu zůstat jen na krátkou dobu, zeptejte se na recepci, zda nemají v rámci možností ubytování se v kempu i vyhrazený stellplatz. Tato místa bývají levnější a počítá se na nich s vaším krátkodobým pobytem. Všechny služby kempu však máte stejné, jako v případě kempování na klasickém pozemku.

- Po příjezdu na vybrané místo si dopředu rozmyslete, jak se postavíte. A ani zde nezapomínejte na nepsané pravidlo o nepostavení se vchodem do vozu naproti vchodu do vozu souseda.

- Nezapomeňte, že pokud má kemp vymezené pozemky, nesmíte v rámci pobytu zasahovat na vedlejší pozemek!

- Také si dávejte pozor se startováním vozu. Startujte jej opravdu až v momentě odjezdu, nenechávejte běžet motor na prázdno. V opačném případě byste se mohli dočkat stížnosti souseda, nebo výtky od zaměstnanců kempu.

- V zahraničí bývá zcela běžné, že v kempu už za žádné další služby, jako například použití sprch atd., neplatíte. Vše je v ceně.

- Potřebujete-li doplnit pitnou vodu, nebo vypustit odpadní nádrž, v zahraničních kempech bývá na tuto službu vyhrazeno místo. Než tedy najedete na pozemek, potřebujete-li vyprázdnit nádrž, nebo doplnit pitnou vodu, zajeďte nejprve tam.

- Budete-li vytahovat markýzu, nezapomeňte na její ukotvení proti větru! I když vítr zrovna nefouká, počasí se může v průběhu vašeho pobytu změnit a v případě nečekaného poryvu by mohla být markýza zničena či poškozena.

- Budete-li potřebovat vyrovnat vůz do roviny, použijte klíny, které máte od nás v základní výbavě vozu.

- V kempech bávají umývárny nádobí. Doporučujeme je využívat. Nebudete muset tak často doplňovat pitnou vodu do nádrže.

- Půjdete-li na výlet, doporučujeme minimálně přivřít střešní okna. Při nečekané změně počasí a dešti předejdete riziku spojenému se zatečením dešťové vody do vozu v době vaší nepřítomnosti.

- Před odjezdem z kempu nezapomeňte zkontrolovat, že je vůz připraven na odjezd dle našich doporučení uvedených v článku Jak cestovat a kempovat s obytným vozem

- A úplně nakonec připomínáme, že i pobyt v kempu je spojen s jistými pravidly, která si můžete přečíst v článku Etiketa kempování aneb co je dobré dodržovat.

 

Přejeme hezkou a klidnou dovolenou.